Te zawody są na wagę złota. Nie tylko branża informatyczna
Sytuacja na rynku pracy nie jest szczególnie dobra. Tym samym wiele osób rozważa możliwość przebranżowienia się. Poniżej prezentujemy te zawody, na które jest wysoki popyt, ale które wciąż wykonuje niewiele osób.
W każdej gospodarce istnieją zawody, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa, jednak z różnych przyczyn wykonuje je niewielka liczba osób. W Polsce w ostatnich latach obserwuje się niedobór pracowników w wielu branżach, przede wszystkim jednak w sektorze usługowym.
Elektrycy
Poszukiwani specjaliści w sektorze budownictwa oraz energetyki. Ich praca jest kluczowa dla modernizacji sieci energetycznych oraz instalacji elektrycznych w nowych budynkach. Deficyt elektryków wynika z wysokich wymagań kwalifikacyjnych, niedostatecznego kształcenia zawodowego oraz emigracji do krajów zachodnich, gdzie oferowane są lepsze warunki zatrudnienia.
Spawacze
Spawacze to kolejna grupa zawodowa, której brak odczuwalny jest w wielu sektorach, w tym budownictwie, energetyce i przemyśle stoczniowym. Praca spawacza wymaga wysokich kwalifikacji, precyzji i doświadczenia, co sprawia, że jest to zawód trudny do wykonywania. Wiąże się on jednak ze sporą gratyfikacją finansową.
Kierowcy zawodowi
Branża transportowa, będąca jednym z filarów polskiej gospodarki, boryka się z poważnym brakiem kierowców zawodowych. Szacuje się, że w najbliższych latach zabraknie nawet 100 tysięcy kierowców ciężarówek. Problem wynika z trudnych warunków pracy oraz długich godzin spędzanych w trasie.
Jeśli zdecydujecie się na taki rozwój kariery, to pamiętajcie, aby nigdy nie używać telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Jeśli chcecie sprawdzić wynik swojej ulubionej drużyny, to zróbcie przerwę i dopiero wtedy zerknijcie na Betfan kod promocyjny. Znajdziecie tam nie tylko rezultaty rozmaitych spotkań, ale też transmisje rozmaitych wydarzeń sportowych.
Pielęgniarki i położne
Sektor ochrony zdrowia od lat zmaga się z niedoborem pielęgniarek i położnych. Szacuje się, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 5,1 pielęgniarki. Przyczynami takiego stanu rzeczy były między innymi stosunkowo niskie pensje. Należy jednak zauważyć, że w ostatnich latach płace znacznie wzrosły.
Nauczyciele przedmiotów ścisłych
Edukacja to fundament rozwoju społecznego, jednak brakuje nauczycieli matematyki, fizyki i informatyki. Zawód nauczyciela nie cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi, głównie ze względu na niskie płace oraz brak szacunku w społeczeństwie. W konsekwencji spada jakość nauczania przedmiotów kluczowych dla gospodarki oraz innych sektorów życia publicznego.
Technicy oraz inżynierzy
Branże techniczne, takie jak energetyka, budownictwo czy IT, potrzebują wyspecjalizowanych pracowników. Niedobór techników i inżynierów wynika z niewystarczającego kształcenia praktycznego.
Ślusarze
Ślusarze to specjaliści zajmujący się obróbką metali i montażem elementów konstrukcyjnych. W sektorach budownictwa, przemysłu maszynowego oraz produkcji urządzeń precyzyjnych ich brak jest szczególnie odczuwalny. Praca ta wymaga precyzji, zdolności manualnych i specjalistycznych kwalifikacji.
Hydraulicy
Hydraulicy są niezbędni w budownictwie oraz konserwacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Jednocześnie odebranie wystarczającego wykształcenia jest stosunkowo trudne, ale hydraulicy nie mogą narzekać na brak zajęć.